joi, 18 aprilie 2013

Cupa României. AS Tufeni - AS Ploieşti 1-1, 4-2, după lovituri de departajare. Momentul decisiv din minutul 89!

Portarul Tiberiu Ionescu (foto), de la AS Tufeni, a fost de departe omul meciului în partida AS Tufeni - AS Ploieşti, contând pentru optimile fazei judeţene a Cupei României. A avut o evoluţie excelentă de-a lungul tuturor celor 120 de minute de joc, a parat o lovitură de departajare şi a fost protagonistul momentul decisiv al partidei consumat în minutul 89. Atunci, în acel minut, la scorul de 1-1,
Şerban, "căpitanul" gazdelor, atacă prin alunecare un adversar, pe care îl împiedică. Amorăriţei dictează fără ezitare penalty, o decizie a cărei justeţe a fost recunscoută cu mult fair-play de oficialii formaţiei din Tufeni. Stan de la AS Ploieşti execută lovitura de pedeapsă, dar Tiberiu Ionescu apără şi îşi trimite echipa în prelungiri, devenind în acelaşi timp cel mai bun jucător al partidei. Coechiperii săi au sărit să-l felicite, imediat după parada din minutul 89.