miercuri, 17 aprilie 2013

Cupa României. AS Tufeni - AS Ploieşti 1-1, 4-2, după lovituri de departajare. Momentul loviturilor de departajare

După 120 de minute de joc egal, AS Tufeni şi AS Ploieşti şi-au decis calificarea la lovituri de departajare. Botoşneanu a fost cel care a deschis seria loviturilor de departajare, cu o "scăriţă", care a îngheţat inimile gazdelor. 1-0.
Pentru ploieşteni, primul executant a fost Bălan, care l-a fentat pe Tibi Ionescu şi a restabilit egalitatea, 1-1.
A urmat Stamate, pentru AS Tufeni, acesta şutând puternic, ceea ce nu a mai permis portarului Rădulescu să pareze, chiar dacă ghicise colţul. 2-1.
Pentru ploieşteni a urmat A. Mihai, dar Tibi Ionescu a apărat lovitura de departajare, astfel încât scorul rămânea 2-1.
Pentru AS Tufeni, Păun a şutat imparabil, aproape de vinclu. 3-1.
Georgescu a executat pentru AS Ploieşti, dar mingea şutată de el a trecut peste transversală. Şi scorul rămânea 3-1.
Pentru AS Tufeni a urmat Calaver. Portarul ploieştenilor, Rădulescu, a uzat de experienţa sa şi l-a întors din drum pe adversar, susţinând că nu pusese minega exact de punctul de la 11m, în cele din urmă Calaver trimiţând pe lângă poartă. Rămânea 3-1.
Roşu a marcat pentru AS Ploieşti, iar Gagiu, pentru AS Tufeni, a transformat lovitura de departajare prin care echipa sa s-a calificat pentru sferturile Cupei României, învingând cu scorul de 4-2. Bucuria elevilor lui Vali Negoiţă a fost firească şi pe deplin justificată.