marți, 9 aprilie 2013

Sportivii de la MC Lido au participat la etapa de la Valea lui Mihai

În week-end-ul care a trecut, la Valea lui Mihai, județul Bihor, a avut loc prima etapă a Campionatului Național de Motocros, la care au participat și doi sportivi de la MC Lido Câmpina, club condus de Cătălin Duță (foto). Cel mai bun rezultat a fost obținut de George Manta, la clasa 50 cmc, care s-a clasat pe primul loc la ambele manșe, în vreme ce Marcel Vișoiu, la clasa amatori, după ce a avut la calificări cel mai bun timp, a avut probleme la start în ambele manșe ale concursului, clasându-se pe locurile 8 (în prima manșă) și 6 (în manșa secundă).
Despre prezența sportivilor câmpineni la prima etapă a Campionatului Național de Motocros, președintele clubului MC Lido Câmpina, Cătălin Duță, ne-a declarat: ”Din cauza distanței foarte mari, aproape 600 km, până la Valea lui Mihai, nu am putut deplasa la această primă etapă a Campionatului Național decât doi sportivi. Spre bucuria noastră, George Manta a câștigat ambele manșe, iar Marcel Vișoiu a avut o clasare bună la categoria sa. În actualele condiții, pot să mă declar mulțumit de rezultatele obținute”.
Următoarea etapă va avea loc chiar la sfârșitul acestei săptămâni pe circuitul de la Mediaș.