Târlungeni: Unirea Târlungeni - Fortuna Poiana Câmpina 1-2, final
vreme: caniculară, teren: bun.
Unirea Târlungeni: Dănălache - Vlăsceanu, I. Şerban, Tatarciuc, Roman - S. Marin, Antoche, N. Cristea, Marchăs - Elek, L. Nicolae. Rezerve: Stamatin - Forica, Istofor, Burjan, Iaru, Neculai, Pricop, Antal. Antrenor: Daniel Bona.
Fortuna Poiana Câmpina: Popescu - Milea, Dobrosavlevici, Şandru, Damian - Minciună, Cioinac - Năstase, Honciu, Buhuşi - Velici. Rezerve: G. Şerban - Birău, Coteanu, Stancu, Roman, Băcioiu, Arnăutu. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Arbitri: Robert Dumitru - Dan Ilieş, Stelian Slabu (Braşov)
Teribil de cald şi lumea multă la Târlungeni, pentru că şi aici au loc o parte dintre meciurile unei competiţii de copii şi juniori găzduite de Braşov. În tabăra gazdelor se remarcă prezenţa lui Elek, în vreme ce la Fortuna, antrenorul Florin Stăncioiu a preferat să-i menajeze pe V. Munteanu, Antohi, Marin şi Zsiga, care au acuzat uşoare accidentări sau stări de disconfort fizic. În schimb, debutează în tricoul Fortunei atacantul Velici, celelalte noutăţi - portarul G. Şerban şi mijlocaşul Coteanu - fiind pe banca de rezerve.
La meci mai sunt prezenţi primarul localităţii Târlungeni, Iosif Kiss, precum şi reprezentanţi ai conducerii echipei Săgeata Năvodari, inclusiv antrenorul Cătălin Anghel. Reamintesc că joi, Fortuna Poiana Câmpina va întâlni pe teren propriu formaţia Săgeata Năvodari.
Minutul 1: a început partida
Minutul 14: după un început echilibrat, Fortuna are prima ocazie; la o centrare a lui Năstase, Honciu a reluat cu capul din centrul suprafeţei de pedeapsă, dar puţin alături de bara din stânga porţii lui Dănălache
Minutul 20: Popescu intervine bine la un contraatac al gazdelor
Minutul 23: după o centrare de pe partea stângă, L. Nicolae reia cu capul puţin pe lângă poarta Fortunei
Minutul 25: 0-1, NĂSTASE (foto); pasă excelentă a lui Honciu la Năstase, care pătrunde pe partea dreaptă şi singur cu portarul advers îl execută pe acesta cu un şut pe jos de la aproximativ 15m
Minutul 31: 1-1, S. MARIN; după o centrare de pe partea stângă, a reluat din vole, în dreapta portarului I. Popescu, fără nici o speranţă pentru acesta
Minutul 33: Velici, la debutul său în tricoul Fortunei, este bine angajat spre poarta adversă, şutează de la 20m, dar portarul gazdelor reţine
Minutul 34: Poenaru (Unirea), cartonaş galben, după o intrare dură asupra lui Milea, care debutează şi el în tricoul Fortunei. Milea este folosit în prima repriză ca fundaş dreapta, urmând ca după pauză să joace pe postul care l-a consacrat mijlocaş central ofensiv
Minutul 37: S. Marin (Unirea), cartonaş galben
Minutul 38: 1-2, NĂSTASE; acţiune superbă Minciună, Velici, centrare în faţa porţii, de unde Năstase reia fără speranţe pentru portarul gazdelor
Minutul 45: finalul primei reprize
Prima repriză a fost una frumoasă, cu goluri din faze bine lucrate, dar Fortuna a fost în prim plan, cu acţiuni mai periculoase, dovedind evoluţiile bune din celelalte meciuri amicale de până acum. Jucătorii care vor intra în repriza secundă se află la încălzire, ambii antrenori urmând a face modificări radicale în formulele lor de joc.
Minutul 46: a început repriza secundă. La pauză şi-a făcut apariţia la teren şi cunoscutul antrenor Mihai Stoichiţă. Florin Stăncioiu a ales să nu facă nici o modificare la pauză, acestea urmând să aibă loc de-a lungul reprizei secunde, cu excepţia înlocuirii portarului Popescu cu G. Şerban, care debutează astfel la Fortuna.
Minutul 48: ocazie bună pentru Fortuna; centrare a lui Damian, reia cu capul Şandru puţin peste poartă
Minutul 49: contraatac al gazdelor, Vlăsceanu şutează puternic dar peste poarta lui G. Şerban
Minutul 54: schimbări la Fortuna: au ieşit Milea şi Minciună, au intrat Arnăutu şi Birău
Minutul 58: un contraatac al gazdelor este finalizat de Elek cu un şut superb, dar puţin pe lângă poarta Fortunei
Minutul 60: şut bun al lui S. Marin de la 20m pe lângă poarta Fortunei
Minutul 62: Buhuşi (Fortuna), cartonaş roşu, după un schimb de replici cu arbitrul Robert Dumitru; s-a acceptat înlocuirea sa cu A. Roman
Minutul 65: Arnăutu ratează desprinderea dintr-o poziţie bună
Minutul 67: schimbare la Fortuna; iese Velici şi intră Coteanu, care debutează pentru formaţia prahoveană
Minutul 70: dintr-o poziţie foarte bună Arnăutu nu găseşte cea mai bună finalizare, trimiţând alături de poarta adversă
Minutul 78: ultimele schimbări la Fortuna: au ieşit Cioinac şi Năstase şi au intrat Băcioiu şi Stancu
Minutul 81: Honciu este aproape de un eurogol, după ce a şutat superb de la 30 metri, dar Stamatin a scos de sub transversală
Minutul 86: Elek este blocat de Şandru în faţa porţii lui G. Şerban
Minutul 89: pe un contraatac, Arnăutu trimite un lob de la 25 metri, dar mingea trece agonizant de aproape de bara porţii gazdelor
Minutul 90: arbitrul fluieră finalul partidei.
O victorie bună a echipei lui Stăncioiu, a treia victorie din cantonamentul de la Târlungeni, care demonstrează că Fortuna este pe un drum bun în pderspectiva primului ei sezon în Liga a 2-a.
Mâine, după prânz, Fortuna revine la Câmpina, continuând cantonamentul până vineri. Joi, de la ora 11.00, pe stadionul "Fortuna" din Poiana Câmpina, echipa prahoveană va întâlni formaţia Săgeata Năvodari.