sâmbătă, 20 septembrie 2014

Liga a 2-a. FC Olt - Fortuna 1-1, final

Partida se încheie la egalitate, 1-1, Fortuna obţinând un punct care îi menţine invincibilitatea din ultimele 3 etape, un punct care poate genera şi un moral bun pentru jocul de miercuri din Cupa României.
În minutul 89 Fortuna egalează prin Zsiga, care a reluat din apropiere o centrare de pe partea dreaptă.
Imediat după pauză, în minutul 48, gazdele au deschis scorul, prin Bobi Verdeş, care a reluat cu capul, din 6 metri, o centrare venită din lovitură liberă de pe partea stângă.
La Slatina, în partida FC Olt - Fortuna Poiana Câmpina este pauză.
Prima repriză a fost una echilibrată, în care ambele formaţii au trecut pe lângă deschiderea scorului în câteva situaţii. Fortuna a avut două bune situaţii de gol: în minutul 7, o acţiune prelungită cu Cioinac şi Damian trimiţând spre poartă, dar portarul Nuno Claro şi fundaşul Leucuţa au respins; în minutul 39, Chhipirliu a scăpat singur cu Nuno Claro, dar a fost blocat de goal-keeper-ul slătinenilor.
Florin Stăncioiu a început jocul de la Slatina cu: I. Popescu - Dobrosavlevici, M. Marin (cpt), Şandru, Damian - Cioinac, Minciună - Munteanu, Năstase, Honciu - Chipirliu.