sâmbătă, 4 octombrie 2014

"Liga lu' Lică". Conpet Ploieşti - Tricolorul Breaza 1-6

Ieri după-amiază, formația brezeană a câștigat de o manieră categorică meciul cu Conpet Ploiești, scor 6-1. Desfășurată pe excelentul teren de la Strejnic, partida a început
mai bine pentru gazde, care au avut prima mare ocazie în minutul 7, când un jucător a scăpat singur cu Petrescu, l-a driblat dar a trimis pe lângă poartă dintr-un unghi greu. Formația oaspete a răspuns cu câteva ocazii mari de gol ratate însă de Vișan, Coman sau Urdea, obținând chiar și un penalty în minutul 39, pe care Vintilă l-a ratat, unii din suporteri începând să creadă că revăd meciul cu Găzarul Surani, în care brezenii au pierdut după ce a ratat cât pentru cinci meciuri. Cu toate acestea, în partea a doua, a fost suficient doar ca scânteia să fie aprinsă, și, după ce a ratat singur cu portarul o mare ocazie, Vișan a înscris cu capul pentru 1-0 după un corner. A mai urmat eliminarea unui jucător advers, iar formația brezeană și-a început recitalul, înscriind alte cinci goluri, prin același Vișan, care a reușit o dublă, imitat de Urdea, cei doi fiind completați de Adi Vintilă și Bunea, gazdele nemaicontând în joc decât printr-un șut de la 25 de metri scos de Petrescu de la vinclu, la 0-1, dar și prin golul de onoare, înscris în minutul 79, cu capul după o lovitură liberă.
Filmul golurilor:
0-1, min. 55, VIȘAN - corner executat de Duricu de pe partea dreaptă, Soreanu încearcă să reia spre poartă dar îi așează mingea lui Vișan, care trimite cu capul peste portarul advers;
0-2, min. 60, VINTILĂ - Cojocaru recuperează o minge în flancul stâng, intră în suprafaţa de pedeapsă și îi pasează excelent lui Vintilă, care nu are de îndeplinit decât o simplă formalitate;
0-3, min. 67, BUNEA - după o fază colectivă, Vintilă îi așează mingea pe șut lui Bunea, care trimite din 14 metri în colțul din stânga al porții adverse;
0-4, min. 72, URDEA - Urdea a driblat un fundaș advers, a intrat în suprafaţa de pedeapsă și a șutat cu sete, înscriind în ciuda opoziției portarului gazdelor;
0-5, min. 77, VIȘAN - după un șut al lui Bunea din 12 metri, respins de portarul Conpetului, Vișan trimite cu capul în plasă;
1-5, min. 79, NICOLAE - angajat dintr-o lovitură liberă de către Moise, Nicolae a trimis cu capul în poarta lui D. Constantin;
1-6, min. 90, URDEA - la capătul unei faze personale de toată frumusețea, Urdea a șutat din interiorul suprafeţei de pedeapsă în plasa porții adverse
Tricolorul Breaza: Petrescu (77 D. Constantin) - Voinea, Basma (61 Brânzea), Soreanu, Coman (77 Cîrciu), Vintilă, Duricu (cpt.), Negotei (57 Cojocaru), Vișan, Urdea. Rezerve neutilizate: Mușea, Șovăială. Antrenor: Marius Vișan.
Sursa text şi foto: csotricolorulbreaza.blogspot.ro.