duminică, 19 iunie 2016

Andreea Lungu, la 36 cm de podium

În a doua zi a Campionatelor Naţionale de Atletism, care se desfăşoară la Piteşti, pe stadionul "Nicolae Dobrin", atleţii de la CSS Constantin Istrati nu au mai reuşit să urce pe podium, cel mai aproape fiind Andreea Lungu, la aruncarea greutăţii, căreia i-au mai lipsit numai 36 de centimetri pentru a urca pe podium.
Andreea Lungu s-a clasat în final pe locul 5, cu o aruncare de 12,58m (din ultima încercare).
În proba similară masculină, Marius Vasile a ocupat locul 9, cu o aruncare de 12,27 m(din a doua încercare), dar trebuie spus că toţi cei clasaţi în faţa sa sunt cu doi sau chiar trei ani mai mari decât sportivul câmpinean. În aceeaşi probă, Sebastian Oprea s-a clasat pe locul 11, cu 11,26m.