vineri, 8 septembrie 2017

Liga A. CSO Plopeni - Tricolorul Breaza 1-2

Victorie extrem de importantă obținută, astăzi, în uvertura etapei a IV-a, de fotbaliștii lui Florin Stăncioiu, care au dispus la limită, 2-1, de gruparea CSO Plopeni, trupă alcătuită majoritar din jucători care au cochetat cu "fotbalul mare" sau cu echipe de tradiție din fotbalul județean, și care, totodată, nu mai devreme de runda trecută remiza la mare luptă, 1-1, cu fosta campioană CS Păulești. "Tricolorii" au început bine jocul și au deschis scorul prin Șovăială, care a pus bine latul după un corner învingându-l pe portarul advers și ajungând la borna 4 goluri reușite în primele 4 runde. Totuși, aceștia s-au văzut egalați de plopenari până la fluierul de final al primei părți, astfel că la cabine s-a intrat cu 1-1. În cea de-a doua parte echilibrul a persistat, de asemenea, dar brezenii au reușit să dea lovitura în minutele de prelungire, când, după un alt corner, Damian a înscris cu capul din careu și a adus toate cele 3 puncte la Breaza. Este o victorie muncită și meritată a jucătorilor brezeni, care au acumulat 7 puncte și mențin astfel contactul cu porțiunea superioară a clasamentului, și așteaptă cu încredere jocul din etapa următoare, cu CS Blejoi, din "Parc". Florin Stăncioiu a aliniat următorul "11": Toma - Brânzea (cpt.), Ov. Gheorghe, Damian, Manta, Albină, Dumbărescu, Zamfir, Duricu, Ghiță, Șovăială. Au mai evoluat: Vișan, Mușea, Moldoveanu. Rezerve neutilizate: Jilavu - Ilie.
Sursa text şi foto: csotricolorulbreaza.blogspot.ro.