miercuri, 10 ianuarie 2018

Retrospectiva motocrosului câmpinean în 2017

Alături de atletism, motocrosul a fost singura disciplină sportivă care a reuşit performanţe notabile la nivel naţional pentru municipiul Câmpina în anul 2017. De-a lungul anului, campinatv.ro şi sportcampina au reflectat pe larg competiţiile la care au fost prezenţi sportivi de la MC Lido Câmpina, club condus de Cătălin Duţă.
Iată şi principalele repere ale acestui an la nivelul motocrosului câmpinean:
27 mai – etapa Campionatului Naţional, desfăşurată la Valea lui Mihai, lângă Oradea, Sebastian Strechioiu a ocupat locul al III-lea, la clasa veterani MX1
12 iunie – etapa Campionatului Naţional, desfăşurată la Zărneşti, Sebastian Strechioiu a ocupat locul al III-lea, la clasa veterani MX1
17 iunie – etapa Campionatului Naţional, desfăşurată la Moreni, Sebastian Strechioiu a ocupat locul al IV-lea, la clasa veterani MX1
24 iunie – etapa Campionatului Naţional, desfăşurată la Moreni, Cristian Gîrju a ocupat locul I, la clasa 85 cmc, Marcel Vişoiu, la clasa veterani MX1. Au mai concurat Adrian Badea, Bogdan Diaconu, Mihai Alexandru şi Constantin Dobre
16 septembrie – etapa Campionatului Naţional, desfăşurată la Odorheiu Secuiesc, Marcel Vişoiu s-a clasat pe locul al II-lea, iar Sebastian Strechioiu pe locul al III-lea, ambii la categoria veterani MX1
30 septembrie – ultima etapă a Campionatului Naţional, desfăşurată în localitatea Lazarea, judeţul Harghita, Sebastian Strechioiu a ocupat locul al II-lea, la clasa veterani MX1
În clasamentul final, la categoria veterani MX1, clubul Lido Câmpina a avut două clasări meritorii: Sebatian Strechioiu – locul al III-lea, Marcel Vişoiu – locul al V-lea.
Pe 14 octombrie, la Moreni, a avut loc Memorialul „Robert Bucă”, la care au participat şi mai mulţi sportivi de la MC Lido Câmpina: Sebastian Strechioiu – locul I, clasa veterani MX1, Mihai Vişoiu – locul III, la aceeaşi categorie, Adrian Badea – locul IV la amatori, Mihai Alexandru – locul V şi Florin Petre – locul VIII, la categoria „hobby”.
Pe 2 decembrie, la Bucureşti, în cadrul Galei Campionilor, Sebastian Strechioiu a fost premiat pentru locul III ocupat la categoria veterani MX1, iar Cătălin Duţă – preşedinte al MC Lido, preşedinte al Comisiei de Motocros şi vicepreşedinte al Federaţiei Române de Motociclism a primit medalia aniversară cu ocazia împlinirii a 90 de ani de la înfiinţarea federaţiei.
Cam aceasta ar fi sinteza activităţii motocrosului câmpinean, reprezentat la vârf de MC Lido, club care în 2017 a împlinit 25 de ani de activitate neîntreruptă.