vineri, 9 martie 2018

Câmpineanul Nicolae Andrei, locul 4 la heptatlon, juniori III

Ieri şi astăzi, la Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional de Probe Combinate la Atletism în Sală. CSS Constantin Istrati Câmpina (club cordonat de prof. Nicolae Pavel) a fost reprezentat de un singur sportiv - Nicolae Andrei (antrenor Jenica Bran), care a concurat la heptatlon, în întrecerea rezervat juniorilor III.
Acum, competiţia de heptatlon presupune 7 probe, dar conform regulamentului Federaţiei Române de Atletism, în sală, la această categorie de vârstă, se desfăşoară numai 6 probe la băieţi şi 5 la fete.
Sportivul câmpinean a avut o comportare foarte bună şi a fost la numai 12 puncte de podium. Nicolae Andrei a obţinut următoarele rezultate:
60m - 7,82s
săritura în lungime - 5,98m
săritura în înălţime - 1,63m
60m garduri - 9,83s
aruncarea greutăţii - 7,64m
1.000m - 3.19.81min
În final, Nicolae Andrei s-a clasat pe locul 4, cu 3.085 puncte, la numai 12 puncte de ocupantul locului al treilea.